sobota 31. března 2012

Deník kavárenského povaleče

Je to tu! Už jsem ani nečekala, že se k tomu někdy dokopu, ale je to tu! 
Jsem profesionální kavárenskej povaleč. Kávu miluju, je to můj koníček. Brno je město kavárenské a kavárny jsou tu opravdu na každým metru. Já v nich taky už několik let pracuju. Jsem servírka, barmanka a v poslední době už i baristka. Jupí! A věřte mi, že udělat dobrý kafe je prostě věda a ne, že ne! Dobrý kafe si zaslouží pít každej. Správně připravená káva je jako orgasmus pro vaše chuťové pohárky! 

Pro začátek, nic jako piccolo ani presso NEEXISTUJE! Jsou to český patvary a výmysly. Základ každýho! kafe je kvalitní espresso. Kávu připravuje barista, barman míchá drinky.
Espresso je malá, silná káva a dá se uvařit jenom pomocí kvalitního kávovaru. Jedná dávka kávy by měla mít 7 gramů, ale objem se dá přizpůsobit síle dané kávy, ne míň než 6 gramů a ne víc, než 8 gramů. Na jemno namletá káva se projede kávovarem pod tlakem 9 barů za stálé teploty cca 90 °C. Správná káva má mít takovou teplotu, aby se dala hned pít. 
Nikdy nesmí téct déle než 30 sekund a výsledný produkt by měla být hustá tekutina o objemu 25-30 ml. Pokud je káva připravená rychleji (natekla příliš rychle) je espresso takový vodnatý a "bez chuti". Naopak, když káva teče příliš dlouho, může být "přepálená", je mnohem výrazněji hořká a dokonce i smrdí jakoby spáleninou. A to proto, že po uplynutí 30 sekund se do kafe začnou uvolňovat třísloviny a jiný nežádoucí látky, který znehodnocujou její chuť i vůni. 
Správně připravený espreso poznáte podle husté, světle hnědé (světlejší než samotná káva) cremy na povrchu. Espresso je totiž jediný typ kávy, který cremu při své přípravě produkuje. A to díky silnému tlaku přijeho výrobě. Správná crema má být hustá, světle hnědá a dlouho trvající pěna. I po vypití kávy, by vám pěna měla zůstat na dně a okrajích šálku. Pokud crema nesplňuje tyhle požadavky, kafe prostě není dobrý. Klidně se nebojte si říct o espresso do skla, pokud nejsou v kavárně samý nýmandi, neměl by to být problém.
Správná káva by měla být vždy čerstvě namletá a pokud možno i čerstvě upražená. Měla by se skladovat v suchu a utěsněná proti vzduchu. Spatně uložený kafe rychle ztrácí svoji vůni i chuť a dobrej šálek odpolední kávy už z ní nikdy nikdo neuvaří. Že v kavárně melou kávu čerstvě poznáte snadno, podle zvuku mlýnku. Neexistuje tichej mlýnek na kafe a když v kavárně sedíte hodinu a ani jednou neuslyšíte jeho rachtání, dělaj to blbě. Ten zvuk poznáte, věřte mi.

Nejlíp si espresso vychutnáte jen tak bez ničeho. Je horké, hutné, má plnou chuť a vůni, která atakuje váš nos. Pokud si do něj dáváte mlíko, vždycky by mělo být teplý. Studený espresso je hnus!

16 komentářů:

 1. Kávu piju jedině v kavárně... teď k tomu vím, že to bylo moc dobře :)

  OdpovědětVymazat
 2. kavú na slovensku nepijem, nenašla som dobrú :(
  Na dobré piccolo som si zvykla ked som robila v Taliansku, škoda, že u nás ho nikde nemajú :(

  www.karissaworld.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem kavárenský povaleč a jsem na to hrdá. Kávu miluju a díky za tento super článek!

  OdpovědětVymazat
 4. Jdu poplácat náš domácí pressovač, že teda pěna zůstává dole až do samýho konce. Jen s tím mletím kávy jsme to ještě nepořešili. A chválím fotky, jsou nejlepší, krásko!

  OdpovědětVymazat
 5. krásný fotky,máš flickr?
  napiš mi pls na blog díky.)

  OdpovědětVymazat
 6. velmi zajímavé!
  a já sem teda barbar piju kafe jedine s mlíkem - ale to teda s teplym jedině studený kafe je fakt hnus - no a navíc ještě sladim... a vařim si ho v bialetce kterou si nemůžu vynachválit!

  OdpovědětVymazat
 7. Perfektní. Jakožto barbar sladící osmi lžičkami cukru a jakožto antigurmán (pijící z půllitru) hledící jen na praktické vlastnosti kávy jsem si ji tak, jak popisuješ, eště nikdy nevychutnal. Počínaje zítřkem asi začnu testovat znojemské kavárny.

  http://loutkar-loutkou.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 8. Kavárny, to je moje ;)
  http://cherie-fleur.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 9. A kde mají podle tebe nejlepší kafe v Brně? Já jsem si ho oblíbila třeba v Bistru Franz :)

  OdpovědětVymazat
 10. Hrozně se mi líbí první fotka:)

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem si vážně skvěle početla..o kávě čtu moc ráda. A odhodila jsem v dál svýho sprostýho turka! ;-)
  Vivi

  OdpovědětVymazat
 12. Proč nebydlím někde blíž?!! Hned bych si u tebe dala kafe!

  OdpovědětVymazat
 13. jo, doma máme u kávovaru kartičku: piccolo neexistuje!

  OdpovědětVymazat